Odrzucenie spadku a zachowek

Odrzucenie spadku a zachowek

Artykuł miesiąca

Odrzucenie spadku ma istotny wpływ na możliwość żądania zapłaty zachowku albo istnienie obowiązku do zapłaty zachowku. Dlaczego?

Po pierwsze do żądania zapłaty zachowku są uprawnione następujące osoby: zstępni spadkodawcy, małżonek spadkodawcy oraz rodzice spadkodawcy. Uprawnienie to przysługuje im jednak tylko wtedy, gdyby w tej konkretnej sytuacji, w której się znaleźli byli uprawnieni do dziedziczenia ustawowego. Z chwilą odrzucenia spadku ustaje uprawnienie do dziedziczenia ustawowego, a w konsekwencji osobie takiej nie przysługuje zachowek.

Po drugie, odrzucenie spadku może też powodować ustanie obowiązku zapłaty zachowku. Jeżeli osoba, która dziedziczy spadek na postawie testamentu albo na podstawie dziedziczenia ustawowego odrzuci spadek nie będzie zobowiązana do zapłaty zachowku. Dlaczego? Dlatego, że zachowku można żądać od osób dziedziczących z ustawy, dziedziczących z testamentu, uprawnionych z zapisu windykacyjnego oraz obdarowanych.

Po trzecie, odrzucenie spadku może mieć wpływ na to, czy darowizna będzie doliczana do spadku, a w konsekwencji, czy od tej darowizny będzie należny zachowek. Zachowek należny jest tylko od darowizn, które są doliczane do spadku. Do spadku nie dolicza się z kolei następujących darowizn:

  1. zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych
  2. dokonanych przed więcej niż 10 laty przed otwarciem spadku jeżeli dokonane zostały na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku

W związku z tym w pewnych sytuacjach odrzucenie spadku może być bardziej opłacalne niż jego przyjęcie. Jeżeli spadkodawca dokonał na rzecz danej osoby darowiznę dawniej niż 10 lat od chwili jego śmierci, a darowizna ta miała znaczną wysokość, osoba obdarowana może odrzucić spadek, w konsekwencji czego zwolni ją to od obowiązku zapłaty zachowku i zwolni od konieczności prowadzenia postępowania spadkowego w tej sprawie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments