Skutki odrzucenia spadku

Skutki odrzucenia spadku

Artykuł miesiąca

Spadkobierca, który odrzucił spadek zostaje wyłączony z dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Osoba taka nie będzie zatem odpowiedzialna ani za jakiekolwiek długi spadkowe i zobowiązania związane ze spadkiem, ani za zapłatę zachowku (w grę może wchodzić jednak zachowek od darowizny jeżeli darowizna na jego rzecz została dokonana w okresie krótszym niż 10 lat od otwarcia spadku).

Dodatkowe skutki odrzucenia spadku zależą od tego, czy spadek odrzucił spadkobierca ustawowy czy testamentowy.

 

Jeżeli spadek odrzucił spadkobierca ustawowy,to możliwe jest:

  1. dziedziczenie zstępnych odrzucającego spadek,
  2. odpowiednie zwiększenie udziałów spadkowych pozostałych spadkobierców,
  3. dziedziczenie spadkobierców powołanych w dalszej kolejności.

Jeśli zaś spadek zostanie odrzucony przez spadkobiercę testamentowego, to:

  1. spadek może odziedziczyć spadkobierca podstawiony,
  2. dojdzie do dziedziczenia według reguł ustawowych (jeżeli spadkodawca nie przewidział podstawienia w testamencie).

W sytuacji odrzucenia spadku przez spadkobiercę testamentowego przy braku podstawienia (spadkodawca przewiduje, że udział w spadku na wypadek braku chęci lub możliwości przyjęcia spadku obejmuje inna osoba), może dojść do przyrostu .

Przyrost to zwiększenie udziałów pozostałych spadkobierców, na wypadek, w którym jeden ze spadkobierców testamentowych nie chce lub nie może przyjąć spadku. Jeżeli zaś przyrost zostanie wyłączony przez spadkodawcę, udział spadkowy odrzucającego spadek będzie dziedziczony na podstawie dziedziczenia ustawowego.

Z odrzuceniem spadku wiążą się też pewne obowiązki sądu. W przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę ustawowego, sąd prowadzący postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku powinien wezwać do udziału w sprawie w roli osób zainteresowanych osoby nabywające spadek w dalszej kolejności według ogólnych reguł dziedziczenia ustawowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments